İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİNİN MAAŞLARI

İş Güvenliği Nedir?

İSG kısaltmasıyla iş hayatında yoğun olarak kullanılan iş sağlığı ve güvenliği tanımını yapacak olursak. “işyerinde işin yürütülmesi sırasında çeşitli nedenlerden kaynaklanan sağlığa zarar verebilecek koşullardan korunmak amacıyla yapılan sistemli ve bilimsel çalışmalardır” diyebiliriz.

İş Güvenliği Uzmanı Kimdir?

 Usul ve esasları yönetmelikle belirlenen, iş sağlığı ve güvenliği alanında görev yapmak üzere Bakanlıkça yetkilendirilmiş, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip, teknik elemandır.

İş güvenliği uzmanlarının görev alabilmeleri için; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en az (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmaları şartı aranır. Bakanlık, iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin görevlendirilmesi konusunda sektörel alanda özel düzenlemeler yapabilir.

İş Güvenliği Uzmanı Nasıl Olunur?

İş sağlığı ve güvenliği uzmanı olabilmek için;

Belli bölümlerden mezun olmak gereklidir. Mezun olduğu bölümü tutan kişiler, iş sağlığı ve güvenliği eğitimi alırlar ve sınavlara girerek başarılı olurlar. Başarılı olan kişilere bakanlık tarafından İSG Uzmanlığı sertifikası verilir. 

İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları Ne Kadar Maaş Alır?

Bütün mesleklerde olduğu gibi iş sağlığı ve güvenliği alanında da iş deneyimi yani tecrübe maaşa etki eder. İş güvenliği uzmanlarının maaşlarını etkileyen sadece tecrübeleri de değildir. İSG Uzmanlığı sertifikalarının sınıfı, çalıştıkları işyerlerinin tehlike sınıfı ve risk durumu da maaşlarına etki eder. İş sağlığı ve güvenliği uzmanlarının çalışmaları/ sözleşmeleri tam zamanlı mı yoksa saat karşılığı mı olduğu da maaşlarının belirlenmesinde önemlidir.  

Yeni Uzman Akademi İş Sağlığı ve Güvenliği Kursları

 Yeni Uzman Akademi, iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığı alanında A, B ve C sınıfı eğitimler düzenlemektedir. Yeni Uzman Akademi eğitimlerini ilgili bakanlığın yetkilendirmesi ile açmaktadır. Eğitim kurumumuz 7 yıl iş tecrübesine sahip bir kurum olmakla beraber farklı illerde eğitimler düzenlemektedir. Yeni dönemde de katılımcılarına sunduğu imkanlarla işinde ne kadar iyi olduğunu ispatlayan eğitim kurumumuz, eğitimlerini tecrübe sahibi eğiticilerin rehberliğinde gerçekleştirmektedir.

Eğitimlerini Yeni Uzman Akademi farkıyla alan her katılımcımıza;

  • Konu anlatım kitabı ve İSG deneme kitabı
  • ISO 45001 Eğitimi
  • ISO 9001 Eğitimi
  • ISO 14001 Eğitimi
  • 50 saatlik soru çözüm programı
  • İngilizce ve Rusça eğitimlerini de ücretsiz olarak sunmaktadır.

Ayrıca internet sayfamızda bulunan ders notlarından da herkes ücretsiz olarak faydalanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Hemen Arayın